Miről árulkodik a szemünk? 1.

Az agy alkalmazkodóképessége a neuroplaszticitásra és a neuroadaptációra vezethető vissza. A kettő egyébként nagyon hasonló fogalom, de mégis különböznek. Mind a két esetben a központi idegrendszer igyekszik az adott megváltozott vagy új helyzethez alkalmazkodni. A kettő között azonban van különbség is.

Neuroadaptáció: A neuroadaptáció arra a jelenségre utal, hogy az agy idővel alkalmazkodik és hozzászokik új ingerekhez vagy körülményekhez. Ez az adaptáció segít abban, hogy az agy egy stabil egyensúlyt tudjon fenntartani és effektíven reagáljon külső változásokra. Legtöbbször ez a fogalom gyógyszerek esetében kerül elő vagy jó példa erre még, amikor sok időt töltünk sötétben és látásunk alkalmazkodik a fény hiányához.

Neuroplaszticitás: Az agy azon képességét jelenti, hogy az változzon és adaptálódjon az adott személy életét kísérő változásokra azáltal, hogy új idegi kapcsolatokat alakít ki vagy a meglévőket megváltoztatja. Ez a képesség az ember életének előrehaladtával fokozottan csökken.

Látásromlás esetében mindkét jelenség megfigyelhető az alkalmazkodási folyamatok során. A neuroadaptáció úgy jelenik meg ebben az esetben, hogy az agy lényegében kevésbé fogja érzékelni a különbséget a korábbi éleslátás és a jelenlegi homályos között. Ide tartozik még a szenzoros alkalmazkodás is, ami a rendelkezésre álló vizuális információk optimalizálását jelenti.

A nauroplaszticitás úgy jelenik meg, hogy az agy új idegi kapcsolatokat hoz létre a vizuális információk feldolgozására, ami leginkább a fokozatos látásvesztéskor a legszignifikánsabb. Ezen felül pedig az agy elkezdhet nagyobb mértékben más érzékszervekre is támaszkodni, hogy kompenzálja a látásromlást, de ez leginkább súlyosabb látásromlás esetében figyelhető meg.

Mivel legtöbbször egy hosszútávon lefutó folyamatról van szó, ezért sokszor tényleg nem vesszük észre, hogy a látásunk romlik, mivel az agynak pont elég ideje jut arra, hogy ezeket a hiányosságokat látszólag csökkentse. A legfontosabb viszont, hogy legalább egyszer évente részt vegyen egy látásvizsgálaton annak érdekében, hogy éleslátása mindig 100%-os legyen.

Hasonló cikkek

Miről árulkodik a szemünk? 2.

Tudta, hogy szemünk arról is árulkodik, hogy milyen betegséggel küzdünk? A híres mondás úgy tartja, hogy „A szem a lélek tükre.” Ami lényegében azt jelenti, hogy szemünkön keresztül látható valójában milyenek is vagyunk. Ha a mondás valóságát bizonyítani nem is

Tovább olvasom »

Miről árulkodik a szemünk? 1.

Tudta, hogy sokszor észre sem vesszük, hogy valójában nem látunk jól? Gyakran nem is gondolnánk, hogy az agyunk mennyi mindenhez képes adaptálódni és alkalmazkodni annak érdekében, hogy még az új helyzetek felmerülésekor is gondtalanul folytathassuk tovább az életünket. Legjobb példák

Tovább olvasom »

Kontaktlencse viselőként is fontos egy otthoni szemüveg!

Attól függetlenül, hogy a szemüvegre már nem csak a látásproblémáinkat megoldó eszközként, hanem divatcikként is tekintenek az emberek, rengetegen döntenek mégis inkább kontaktlencse viselése mellett a mindennapokban. Ezek hátterében a kontaktlencsék számos előnye áll a szemüvegekkel szemben. Pl.: Szélesebb látómezőt

Tovább olvasom »