Mi az asztigmatizmus?
Az asztigmatizmus (rossz szóval: szemtengelyferdülés) fókuszálási hiba, amely aszimmetrikus elmosódást okoz. Egy kép bizonyos részletei nincsenek megfelelően fókuszálva. Szemben a rövidlátással (a miópiával), ahol az összes részlet egyformán elmosódott.
Mi okoz asztigmiát?
Legtöbbször a szem elülső felülete (a szaruhártya) alakja felelős érte. Emellett okozhatja a szemlencse szabálytalan görbülete is. Lehet örökölt, vagy a növekedéssel együtt járó.
Milyen a szemlencse alakja?
Egy nagyító a napfényt egy pontba fókuszálja a két gömbfelülete miatt. Most képzeljünk el két tojásdad alakú felületet, melyeknek különbözik a görbülete. Emiatt a fény két különböző vonalban fókuszálódik, így elmosódik.
Milyen hatása van az asztigmatizmusnak?
A tárgyak bármilyen távolságra vannak, képük elmosódott, homályos és a szem nem tud fókuszálni. Kisebb fejfájást, fáradtságot és a koncentráció csökkenését okozhatja. Ez azért van, mert a szem próbálja korrigálni a képet – sikertelenül – , és mert hajlamosak vagyunk összehúzni a szemünket, hogy jobban lássunk; ez pedig igen megerőltető a szemhéjaknak és az arcnak is.
Hogy javítható az asztigmatizmus?
Szemüveg vagy kontaktlencse akárcsak más optikai hibák esetében, képes a látást kijavítani. Néha az asztigmatizmus korrigálása miatt előfordulhat, hogy más alakúnak és méretűnek tűnnek a dolgok, ez befolyásolhatja a távolságok felbecslését is. A legtöbb esetben ezekhez a mellékhatásokhoz az ember alig egy hét alatt hozzászokik, néha több hét is szükséges lehet. Az asztigmatizmus korrigálásánál össze kell igazítani az optimális tisztaságot a látási kényelmetlenségekkel.
Hogy ismerhető fel az asztigmatizmus?
Néhány ember homályosan lát. Csak pontos szemvizsgálat dönti el, hogy tényleg asztigmatizmus-e, vagy sem. Az asztigmia nem szembetegség, egyáltalán nem, vagy lassan változik és nem feltétlenül rossz irányba. A legtöbb ember csak enyhén asztigmiás.