Neked is fáradtabbak és szárazabbak a szemeid a téli időszakban?

Még így a tél utolsó hónapjában, februárban sincs hiányunk a hideg napokból és bőséggel találkozunk fagypont körüli hűvös idővel is. Ezek között a zord időjárási körülmények között egyáltalán nem nagy meglepetés, hogy legszívesebben az egész napot valamilyen meleg helyiségben töltenénk. Ilyenkor azonban észrevehetjük, hogy az évnek más időszakaival ellentétben sokkal gyorsabban fáradnak el és száradnak ki szemeink. De vajon miért is jelentkezik ez a jelenség? Blogbejegyzésünkben erre keressük a választ.
A téli időszakban a munkában töltött órák mellett a rengeteg otthon töltött idő alatt akarva-akaratlanul is megnő a képernyőidőnk, így ezek használata is tovább fokozza ezeket a problémákat. A hosszas monitor előtt végzett munka vagy az otthoni filmezés, sorozatozás alkalmával hosszú ideig egy pontra fókuszálásra “kényszerítjük” szemünket, ami miatt viszont hajlamosak vagyunk kevesebbet pislogni. Mindez megakadályozza a könnyfilm egyenletes eloszlását szemünkön, ami nem csak szemszárazsághoz, de irritációhoz és homályos látáshoz is vezet.

A képernyők által kibocsátott kékfény másik káros hatása az, hogy befolyásolja a szervezet cirkadián ritmusát, amely hosszabb képernyőidő után nemcsak a szemünket, hanem általános közérzetünket is negatívan érinti. Mindezek a tényezők együtt hozzájárulnak ahhoz, hogy a téli hónapokban még inkább érezzük szemünk fáradékonyságát és szárazságát, különösen akkor, ha napi több órát töltünk digitális eszközök használatával vagy fűtött, száraz levegőjű helyiségekben.

Tippek a hidratált, egészséges szemekért

  1. Fűtött, zárt térben ügyeljünk a páratartalom fenntartására. Legegyszerűbben ezt egy párásítóval tehetjük meg.
  2. Próbáljunk tudatosan is pislogni minél gyakrabban, ezzel is segítve szemünk hidratáltságát.
  3. Tartsunk rendszeres szüneteket a hosszú képernyő előtt töltött idő közepette. Érdemes erre a 20-20-20-as szabályt alkalmazni: 20 percenként 20 másodpercig 20 láb messze fókuszáljunk, hogy a szemizmaink pihenhessenek.
  4. Használhatunk hidratáló szemcseppeket is a könnyfilm hiányzó elemeinek pótlására.

Egy jól megválasztott szemüveg is sokat segít!

A fenti technikák alkalmazása mellett egyes optikai megoldások is rengeteget segítenek a kellemetlen tünetek enyhítésében. Ilyenek a kékfényszűrős, valamint munkaprogresszív lencsemegoldások is, amelyek kifejezetten a hosszas digitális képernyő előtti munkavégzést könnyítik meg. Míg a kékfényszűrővel rendelkező szemüvegek blokkolják a digitális képernyőkből áradó kékfény akár 40%-át, addig a munkaprogresszív lencsék köztes távolságba biztosított széles látómezővel segítenek a szemizmok terhelésének csökkentésében és a helyes testtartás megőrzésében.

A téli hónapok ugyan különösen megterhelőek lehetnek szemünk számára, de néhány egyszerű lépés megtételével sokat tehetünk a szemszárazság és szemfáradtság enyhítése érdekében.

Te is gyakran tapasztalod ezeket a kellemetlen tüneteket? Tedd meg az első lépést szemed egészsége érdekében! Látogass el Optikánkba egy átfogó látásvizsgálatra és segítünk megtalálni Neked a legideálisabb optikai megoldást!

Hasonló cikkek

Te is sokat dolgozol télen a monitor előtt?

Ezt a lencsemegoldást érdemes ismerned! Télen, amikor a hideg kinti időjárás miatt sokkal több időt töltünk bent, nem csoda, hogy sokan választják a pihenéshez a kedvenc sorozataik vagy filmjeik nézését tévéjükön vagy laptopjukon. Az ezzel töltött órák már önmagukban is

Tovább olvasom »