Télen még fontosabb a kékfényvédelem, mint elsőre gondolnád!

Napjainkban sajnos egyáltalán nem ritka, hogy valaki napja több, mint negyedét is valamilyen digitális eszköz előtt töltse. Statisztikák szerint pedig az átlagos napi képernyőidő a közel 7 órát is elérheti, így egész évben érdemes figyelmet fordítanunk az ezen kijelzők által kibocsátott, káros kékfény elleni védekezésre. Miért ilyen fontos a kékfényvédelem? Pontosan milyen hatása van a szemünkre? És miért válik még hangsúlyosabbá a téli időszakban az ellene való védekezés?
Mi az a kékfény és milyen hatása van a szemünkre?

Az emberi szem nagyjából 380-780 nanométeres hullámhossz tartományban érzékeli a fényt. Ezen belül a kékfény kb. 380-500 nanométer hullámhossz között található, amelyből átlagosan a 380-440 nanométeres szakasz az, amely magas hullámhossza miatt leginkább káros a szemünkre. Bár természetes forrása maga a Nap, ennek ellenére mesterséges források, mint LED-lámpák, okoseszközök és számítógépes képernyők is ugyanúgy kibocsátják.

A kékfény közvetlen hatással van a szemünkre, mivel rövid hullámhossza miatt könnyen szétszóródik, ami miatt a szemünk keményebben dolgozik a fókuszálás érdekében, ez pedig szemfáradtsághoz és diszkomfortérzethez vezet. Nagy energiájú fényként képes mélyebbre hatolni a szemünkben, átjutva a szaruhártyán elérve a retináig. Ez pedig hosszú távon sejtkárosodáshoz is vezethet.

Mivel természetes forrása a Nap, ezért az alvás-ébrenlét közötti egyensúlyról is gondoskodik, késleltetve az alvást elősegítő melatonin hormon termelődését. Ez a hormon pedig kizárólag sötétben termelődik, így a késő estébe nyúló képernyőhasználat jelentősen felborítja a cirkadián ritmusunkat.

Miért válik télen még fontosabbá a kékfény elleni védekezés?

Mivel télen az időnk nagy részét valamilyen beltéri környezetben töltjük, legyen szó munkáról vagy szabadidőről, ezért akarva-akaratlanul is igen magas képernyőidőket tudunk elérni, ha nem figyelünk oda: több időt töltünk tévénézéssel, olvasással a laptopunkon vagy mobiltelefonunkon, csak hogy néhány példát említsünk. Ez a szignifikáns emelkedés pedig hozzájárul a korábban említett kellemetlen tünetek kialakulásához.

A megoldás: egy kékfényszűrős szemüveglencse!

A legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldás emellett, hogy saját magunk mérsékeljük a képernyőidőnket, egy kékfényszűrővel ellátott szemüveg használata. Szerencsére abban az esetben sem kell kétségbeesnünk, amennyiben nem vagyunk szemüvegesek, hiszen ezek a lencsék dioptria nélküli kivitelben, valamint napszemüvegek esetén is elérhetőek.

A lencsék gyártása során ez a kékfényszűrő tulajdonság leggyakrabban egy speciális bevonat alkalmazásával történik. Az innovációknak köszönhetően azonban már olyan lencsemegoldások is elérhetők, amelyek esetében a kékfényszűrés nem csupán a bevonatnak köszönhető, hanem a lencse anyagának speciális összetétele révén is biztosított.

Ezek az innovatív lencsék képesek a káros kékfény akár 40%-ának visszaverésére, ezáltal hatékonyan mérséklik a digitális eszközök által kibocsátott kékfény hosszú távú káros hatásait. Ráadásul a lencsék megőrzik a színek természetes megjelenését, így viselésük nem okoz semmilyen vizuális torzulást. Ezáltal diszkréten, de annál hatékonyabban óvják szemünket a digitális világ kihívásaival szemben.

Sok időt töltesz digitális képernyők előtt a téli időszakban? Tegyél Te is szemed egészségéért! Látogass el Optikánkba egy átfogó látásvizsgálatra és segítünk megtalálni a legideálisabb optikai megoldást szemed és látásod támogatására!

Hasonló cikkek

Te is sokat dolgozol télen a monitor előtt?

Ezt a lencsemegoldást érdemes ismerned! Télen, amikor a hideg kinti időjárás miatt sokkal több időt töltünk bent, nem csoda, hogy sokan választják a pihenéshez a kedvenc sorozataik vagy filmjeik nézését tévéjükön vagy laptopjukon. Az ezzel töltött órák már önmagukban is

Tovább olvasom »